Ekonomi

CHP Milletvekili Ağbaba: Asgari ücrete en az yüzde 30 zam yapılmalı

Baz Fiyat Tespit Kurulu, Temmuz ayında taban fiyata yapılan orta zam için dün toplandı. Toplantıdan rastgele bir sayı çıkmazken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Pazartesi günü TİSK ve TÜRK-İŞ liderlerini konuk edecek.

“KAYIPLAR YAPILMALIDIR”

Gelişmeler dikkatle takip edilirken, taban fiyata yapılacak orta zamma ilişkin CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuştu. Ağbaba, “Yıl başından itibaren asgari ücrette 96 dolar kayıp var. Haziran ayının prestijiyle birlikte baz ücretin dolar karşısında kaybı 96 dolara çıktı. TL karşılığı 96 dolar. 2 bin 270 TL Asgari fiyatta yeni bir artış yapılacaksa öncelikle asgari fiyattaki 5 aylık kaybın karşılanması ve ardından yeni asgari fiyat ile yeni asgari fiyatın yeniden belirlenmesi gerekiyor. Yani taban fiyata yapılacak zam 8 bin 560 TL değil 10 bin 776 TL üzerinden belirlenmeli, en az yüzde 30 oranında artırılmalı, aksi halde taban fiyata cari fiyat üzerinden zam yapılacak. 8 bin 506 TL ne taban ücretin 5 aylık kaybını tam olarak karşılayabilir ne de önümüzdeki 6 ay için taban fiyatı açlık sınırının üzerinde tutabilir.” söz konusu.

“12-14 BİN TL ARASINDA OLMALI”

Ağbaba sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca taban fiyatın 5 aylık kaybı resmi enflasyona göre 1.298 TL, İTO enflasyonuna göre 1.441 TL ve ENAG enflasyonuna göre 2 bin 385 TL. 8 bin 506 TL olan asgari ücretin bugünkü alım gücüne ulaşabilmesi için bu farkların hesaplanması gerekiyor, öncelikle 8 bin 506 TL’ye yansıtılması gerekiyor. , asgari fiyat en az yüzde 30 artırılmalı.Bu durumda taban fiyat 12 bin 751 TL ile 14 bin 8 TL ortasında bir rakama denk geliyor. Bunun altındaki bir rakam 5 aylık vadeyi de kapsamıyor. taban ücretin kaybı veya önümüzdeki 6 ay boyunca açlık sınırının üzerine çıkmaması.”

ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI: İŞÇİLERİMİZ RAHAT OLSUN

Bugün merakla beklenen asgari ücret artışına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari fiyat noktasında çalışanlarımızı kesinlikle tekrar enflasyona düşürmeyeceğiz. Asgari ücret için de elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bu noktada çalışanlarımızın yapması gerekenler olmalı” dedi. içiniz rahat olsun. Şu anda ve bir an önce çalışmalar yapılıyor. Kararı inşallah veririz” dedi.

habergokceada.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu