Ekonomi

Dolardaki sert kayıpla euro, sterlin ve yen son ayların en yüksek seviyesine çıktı

Investing.com – Döviz piyasası dolarda yaşanan sert düşüşün tesiriyle haftanın son süreç gününde hayli hareketlendi.

Euro, 3 ayın tepesine çıktı

Euro/dolar bugün 1,03’ü aşarak 12 Ağustos sonrası en yüksek düzeye çıktı. Parite, geçen hafta gerçekleşen FOMC toplantısının akabinde 0,9750 düzeyine kadar gerilemişti. Bu hafta ABD enflasyonun beklentilerden daha düşük gelmesi faiz tesirinin kendini göstermeye başladığını ve Fed’in de daha yavaş oranlarda sürece devam edeceği beklentisini güçlendirdi.

Dolar endeksinde kayıp artıyor

FOMC sonrası 113 düzeyine çıkan dolar göstergesi, bu hafta enflasyon sonrası gelen satışlarla 106,80’e gerileyerek son üç ayın en düşük düzeyine indi.

Sterlin, Eylül krizini atlattı

Eylül’de başkanlık koltuğuna geçen Truss’ın açıkladığı iktisat paketi sterlin varlıklarda sert düşüşe neden olmuştu. Sterlin/dolar 1,03’e kadar inerek rekor düşük seviyeyi görmüştü. Truss’un istifası, Merkez Bankasının tedbirleri ve paketten vazgeçilmesi ile bir ölçü toparlanma gösteren sterlin, dolar karşısında 1,13 düzeyine çıktı.

Geçen hafta dolardaki yükselişle 1,11’e gerileyen parite, bu hafta tam aykırısı fiyatlama ile 1,18’i test ederek 29 Ağustos sonrası kayıplarını sildi.

Japon yeni 2 ayın en yüksek seviyesinde

Dolar karşısında 32 yılın en düşük düzeyine gerileyen Japon yeni, Merkez Bankasının döviz müdahalesine karşın istenen toparlanmayı gösterememişti. Fakat bu hafta dolardaki sert kayıpla dolar/yen 139 düzeyi altını görerek 1 Eylül sonrası en düşük düzeye indi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu