Ekonomi

TİM Tekstil Başkanı: Yeşil üretime ağırlık verilecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dokuma ve Hammaddeleri Dairesi Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarının ve sürdürülebilir üretim için ilgili bakanlıkların sunduğu teşviklerin sevindirici olduğunu, yeşil üretimin yük olacağını söyledi. .

Kileci yaptığı yazılı açıklamada, Türk dokuma sektörünün dünya çapındaki yeşil dönüşüm yolculuğunda geri kalmaması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti.

Dokuma ihracatında çevreye duyarlı üretimin değerli olduğunu vurgulayan Kileci, “Dünyadaki kaynaklarımız sınırlı ve bu sınır insanlığa belli konularda önlem alması gerektiğini hatırlattığı için çevreci üretim ve sürdürülebilir teknolojiler konusunda farkındalık arttı.” terimini kullandı.

Kileci, gelecekte üretim anlayışının tamamen sürdürülebilirlik ve çevre temaları üzerine inşa edileceğine dikkat çekti.

Söz konusu üretim anlayışına uymayan firmaların heba olacağına dikkat çeken Kileci, şunları kaydetti:

“Bu anlayışa ayak uyduramayan sanayiciler ve hatta ülkeler uluslararası ticaret piyasalarından silinecektir. Biz de bu durumun bilinciyle elimizden geleni yapacağız. Ülkemizdeki yenilenebilir enerji yatırımları ve ilgili bakanlıkların teşvikleri TİM Dokuma ve Hammaddeleri Kesim Kurulu olarak Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nda sorumluluklarımızı ortaya koyan ilk sektör olduk. Sektörümüzün yeşil dönüşümü için çabalarımızı bir an önce artırmamız gerekiyor. Avrupa Yeşil Mutabakatını bir kriz olarak değil, bir fırsat olarak görüyoruz. Devlet ve biz sanayiciler ortak bir eylem planına bağlı kaldığımızda Türk dokumacılığı bu alanda parlayan bir yıldızdır. Olacağına inancım tam.”

keciorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu