Haber

Alman Meclisi Federal Ordu Sorumlusu Högl askerlerin ekipman eksikliğinden şikayet etti

Alman Meclisi Federal Ordu Sorumlusu Eva Högl, askerlerin gereksinim duyduğu üniforma ve teçhizat üzere materyal eksikliği konusunda şikayette bulundu.

Högl, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, askerlerin miğferlere, gaz maskelerine, botlara, çoraplara ve sırt çantasına muhtaçlık duyduğunu belirterek, askerlerin ferdî gereksinimleri için 2,4 milyar avro ayrıldığını anımsattı.

2025’e kadar her askerin kişisel ekipmana sahip olması gerektiğini dile getiren Högl, “Bu yavaş yavaş başlıyor. Bu hafta Baden-Württemberg eyaletinde Donaueschingen’deki avcı taburunu ziyaret ettim. Oraya birinci evvel çoraplar geldi. Fakat gelecek hafta Mali’ye nakledilecek 43 askerin pantolonları ve ceketleri eksik. Bu kabul edilemez bir durum.” ifadesini kullandı.

Eva Högl, NATO görevi kapsamında Litvanya’da vazifede bulunan tank taburundaki askerlerin de gözetici yeleği olmadan misyon yaptığı bilgisini paylaştı.

Alman ordusunun 20 milyar avro kıymetinde mühimmat eksiği de bulunduğunu anlatan Högl, bunun ordunun modernizasyonu için ayrılan özel bütçede yer almamasını eleştirdi.

Högl, kelam konusu meblağın artık zorluklarla her yıl savunma bütçesinden finanse edilmesi gerektiğini kaydetti.

Eva Högl, mühimmat depolarındaki eksikliklerin bu yasama yılında tamamlanması gerektiğini vurgulayarak, “Çok az mühimmat depomuz da var. Bunların yapım planlanmasına şimdi başlanması lazım.” dedi.

Askerlerine gereğince teçhizat sağlamayan bir ordunun cazip bir patron olup olmadığının sorulması üzerine Högl, “Hayır. İstediğimiz kadar çok müzik ve Youtube görüntüsü çekebiliriz, fakat gençlerin birden fazla askerlerden Alman ordusunun nasıl bir yer olduğunu duyduğu için geliyor. Eski konaklama yerlerinden, hijyen nedeniyle kapatılmak üzere olan askeri mutfaklardan, çocuk bakımının, spor tesislerinin eksikliğinden bahsedildiğinde Alman ordusu cazip değil. Gençler lüks istemiyorlar, lakin onlar için düzgün konaklama yerleri, kablosuz internet ağı ve tiksinti duymayacakları duşlar olmalı.” cevabını verdi.

Alman ordusunda 20 bin asker açığı olduğuna işaret eden Högl, bu açığın ekipman eksikliğinden daha makus bir durum olduğunu, gereğince işçi olmadığında silahların da işe yaramayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu