Ekonomi

DİSK-AR: Gıda fiyatları 20 yılda yüzde 1750 arttı

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin araştırma bilgilerini paylaştı. DİSK-AR’dan yapılan açıklamada, AK Parti döneminde gıda fiyatlarında yüzde 1749’luk artış yaşandığını belirterek, TÜİK verilerine işaret ederek resmi enflasyonun farklı gelir grupları gerçeğini yansıtmadığına dikkat çekildi.

‘EN FAKİR KESİMİN GIDA ENFLASYONU YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE’

Açıklamada, “Resmi ortalama enflasyon oranları, düşük gelirli işçilerin günlük hayatta yaşadıkları ve hissettikleri oranlar değildir” denildi. Emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 86,5 olurken, üçüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 73,8 olurken, düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 87,5 oldu. gelir grubunda yüzde 100,2 oldu.

En yüksek gelir grubu için gıda enflasyonunun yüzde 50 olduğu, en yoksullar için bu oranın yüzde 100’ü aştığı vurgulanarak, “Bu, enflasyonun gelir kümelerine göre önemli ölçüde farklı hissedildiğini ortaya koyuyor.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayında enflasyon bilgisindeki aylık artışın yüzde 2,29, yıllık artışın ise yüzde 50,51 olduğunu açıkladı. Bire bir dönem için Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) ile ilgili bilgiler sırasıyla yüzde 5,08 ve yüzde 112,51 oranında artış açıkladı. (HABER MERKEZİ)

keban-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu